O našom oddieli

Náš oddiel vytvára priateľstvá a ponúka dobrodružstvá od roku 2014. Skauting vo Vranove má však oveľa dlhšiu históriu, (prečítať si ju môžete tu).

Názov nášho oddielu “Lipy” má korienok v najstaršom strome, ktorý sa nachádza v centre mesta Vranov – lipa. Lipa je strom s pevnými koreňmi, sťa naša história, na ktorú by sme nemali zabúdať. Vyrastá do výšin – pripravuje sa na budúcnosť. Jej veľká koruna tvorená mnohými konármi pripomína náš oddiel, ktorý v súdržnosti drží pevný kmeň. Listy v tvare srdca pripomínajú priateľstvo a lásku prevládajúcu medzi nami.

Výsledek obrázku pro skauti vranov logo

List lipy sa stal “logom” nášho oddielu. V logu má list na svojej ľavej strane krivky skautskej ľalie. Uprostred sa nachádza dvojkríž – symbolizuje Slovenskú republiku.

Naša oddielová klubovňa, kde sa pravidelne stretávame, sa nachádza na najvyššom kopci mesta – na Máji, v bloku A.

Každoročne nás v oddieli veľa pribudne a už sa tešíme na čas, kedy budeme môcť vytvoriť druhý oddiel vo Vranove. Pridaj sa k nám aj ty!

 

 

… oddielová rada …

Oddielovú radu tvoria dospelí, ktorí oddiel vedú.

 • vodca oddielu: Igor Caban (Taťka Šmoula)
 • zástupkyňa vodcu: Anna Treľová (Tanka)  nositeľka najvyššieho vyznamenania radu Strieborného Trojlístka
 • zástupca vodcu: Majo Varchol (Druty)
 • oddielový zdravotník: Mgr. Roman Mišlai (Romé)

Ďalší členovia oddielovej rady:

 • Anna Zabloudilová (Zanka) – čestný člen oddielovej rady
 • Ivana Jakubeková (Hviezd-Ička)
 • Michaela Košalková (Chali)
 • Michal Treľo, ml.

 

 

… družiny …

Skautská družina je základnou jednotkou skautingu. Je to skupina, ktorú tvorí približne 6-8 členov. Každá družina má svoje meno a špecifické znaky, či vlastnosti. Na čele družiny stojí radca, pomáha mu jeho zástupca. Družina sa pravidelne stretáva, približne raz za týždeň na družinovkách, kde sa spoločne zabávajú, šantia, spoznávajú, …
V našom oddieli je 5 družín – Bystré Jastraby, Medvede, Sovičky ,Vlci, Žabky.

 

 • Družina Bystrých Jastrabov – Uletení chlapci v začínajúcej puberte – od 10 do 14 rokov – tvoria práve túto družinu. Častokrát sa práve ich družinovky – vo štvrtok od 16.00 – nesú v znamení futbalu a najhorúcejších noviniek v ňom, no ich hlavnou témou je začiatok napredovania – Skautský chodník. V tejto družine je Jerguš (Pajcík) pomocníkom radcu – Dávida (Žihľavu), šikovníkmi sú však všetci – Juraj (Chorche), Martin (Mates), Mišo (Digitálka), Janík, Tomáš, Matúš, Janko a Robko.

 

 • Družina Medveďov – Ľuboš (Rádio), Karol (Karči), Kristián (Lajči), Daniel, Miroslav (Mirek)– to sú mená chlapcov (11-15 rokov), ktorí tvoria túto družinu, pod palcom Adama a jeho zástupcu – Ondreja. Družinovky, na ktorých sa venujú Skautskému chodníku, mávajú každý utorok o 15.30 v klubovni. Ich obľubou je spánok a lenivé pohyby – dokonalí mackovia.

 

 • Družina SovičiekTento milý názov patrí najmladším členom nášho oddielu. Nezbedné, no múdre vĺčatá a včielky, ktoré túto družinu tvoria, sa stretávajú pravidelne v piatok o 16.hod. Do hier pre decká radkyňa Dominika ukrýva základné znalosti pre život v skautingu. Klárka, Laura (Ali), Eliška, Orla a štyria statoční chlapci – Filipko, Jurko, Janík (ElManzo) a Kristián majú od 7 do 10 rokov.

 

 • Družina Vlkov – Družina sa vyznačuje početným množstvom členov s radcovským kurzom – Oliver, Ondrej, Tomáš a Jakub (Barla). Všetkých má pod palcom – Lukáš (Sago), ktorý im radcuje. Tomáš z tejto družiny je oddielovým fotografom. Ak ťa zaujímajú problémy dnešného sveta a novinky v technickom svete, určite táto družina vyje práve pre teba. Chlapci vo veku 16 – 18 rokov, ktorí túto družinu tvoria, sa stretávajú na družinovkách každý pondelok o 16.hod.

 

 • Družina Žabiek – Pod názvom “Žabky” sa skrývajú dievčatá vo veku 10 -13 rokov: najmenšia a najzlatšia Karina (Čaja), jej usilovná sestra Evka, vždy neposlušná Maťka, šikovná Anička, športovo založená Viki, usmievavá Lenka a ich radkyňa – Katka, ktorá spravuje aj oddielovú stránku. Na družinovkách, vo štvrtok od 15.30, sa venujú nenáročnej ceste pred sľubom – Nováčikovskej skúške a častokrát pomáhajú prírode. Všetky však hlavne veľa kvákaju pred tým, než niečo začnú robiť.

 

… tradičné akcie …

V každom oddieli sa nájde niečo také, čo by jeho členovia mohli popísať vetou: „To je také naše.” A medzi také vranovské patrí tradičný/-á/-é:

 • Hra v meste – koná sa každoročne okolo dátumu narodenín zakladateľa skautingu – Roberta Badena Powella a jeho manželky – Olave – 22. februára. Tento dátum skauti nazývajú Dňom zamyslenia (angl. Thinking Day), ktorý sa usporadúva pravidelne od r. 1926. My tento deň, kedy máme myslieť najmä na ostatných členov skautského hnutia, už tradične oslavujeme Hrou v meste, počas ktorej sa zamýšľame nad rôznymi otázkami i logickými úlohami, ktoré sa týkajú rôznych oblastí.

 

Toto však nie sú ani zďaleka všetky akcie, ktoré náš oddiel usporadúva. Najbližšie akcie nájdeš tu!

Pridaj komentár