Čo skauting ponúka?

  • Skutočných priateľovIMG 3249

V živote ide všetko oveľa ľahšie, ak máme po boku tých skutočných priateľov. V skautingu sa stretáva mnoho ľudí so spoločnými záujmami a preto je pre nich oveľa jednoduchšie vytvoriť si partiu priateľov, ktorí si navzájom pomôžu v krízovej situácii, navzájom spolupracujú a rešpektujú sa a uznávajú jeden druhého.
Ako skauti vieme, že sa na seba môžeme vždy spoľahnúť. Mnohí, už teraz dospelí skauti, sú najlepšími priateľmi, ktorými sa stali v detstve.

 

  • Hlboké zážitky

Akcie, hry, súťaže a dobrodružstvá, ktoré si doteraz možno nezažil. Budeš sa nimi môcť pochváliť pred svojimi spolužiakmi a ešte dlho budeš hrdý, že si ich absolvoval. Skauting jednoducho ponúka viac, ako len bežný život po škole s televízorom, mobilom alebo nudou na ulici.

 

  • Možnosť vyniknúť a uznanie

V skautingu máš možnosť spoznávať samého seba, pracovať sa sebe, získať voľu prekonávať svoje slabé miesta a postarať sa o seba a svoje potreby. Skautingu ti dáva šancu prejaviť sa v čom si dobrý a zlepšovať sa s pomocou tvojich starších priateľov.

 

  • Slobodu

Dospelí ľudia v skautingu nie sú ani vojenskými dôstojníkmi ani učiteľmi. Budú to tvoji priatelia, ktorí spoznajú tvoje záujmy aj problémy a budú mať pre nich pochopenie. Budú ťa maximálne podporovať. Skauting je priestor pre tvoj slobodný rozvoj.

 

  • Život v prírodeak

“Skaut je ochrancom prírody,” hovorí jeden z bodov skautského zákona.V oddielovom programe má svoje miesto pomoc prírode – čistenie lesov, obnovovanie studničiek, kosenie lúk, prenášanie žiab z ciest, stavanie vtáčích búdok, sadenie stromov… Už malých nováčikov vedieme k tomu, aby sa k prírode správali ohľaduplne a po ich odchode bolo na lúke čistejšie ako pred ich príchodom, aby zaobchádzali bezpečne s ohňom, aby šetrili stromy a zbytočne nelámali konáriky, nezabíjali chrobáky, ale naopak, aby im pomohli.
No skauting nie je len o samotnej ochrane prírody, ale najmä o živote v nej. Po čase ti prestane vadiť bzučiaca včielka, prestaneš sa báť pavúkov a začneš pozorovať maličkosti, ktoré sa okolo teba dejú.

Mladí zažívajú niečo nové, nepoznané – na čo inde nemajú možnosť alebo možno ani o tom nepočuli.


Skautský program:

Skauting je nekonečné množstvo aktivít. Neexistujú žiadne špeciálne skautské aktivity, ktoré by museli všetci dokola povinne opakovať. Existujú skautské výchovné ciele, a tie možno dosahovať najrozmanitejšími spôsobmi a činnosťami.  Aj preto je skautský program taký bohatý.

V lete tábory, na jeseň netradičné športy, v zime sánkovačky a guľovačky, na jar vodácke splavy a medzitým výpravy do hôr, na chaty alebo len tak pod “širák”. Tak vyzerá rok nášho skautského oddielu.

  • Tábory

Keď sa rozozvučia struny gitár, drevo v táboráku začne praskať a rozospieva sa 35 hrdiel, vtedy nastáva pravá skautská, táborová atmosféra. Niekedy sa na tábore hangár premení na westernový saloon a hudbu sprevádzajú country tance. Z típíčka sa stane časostroj a späť  v súčasnosti nás uvidíte až o niekoľko dní. Inokedy sa zase zjaví na tábore lietadlo, ktoré nás vedie “letom svetom”. O dobrú náladu sa často stará vystúpenie skautského divadla či paródia televíznej zábavnej šou. A keď hviezdy zasypú oblohu, v tichosti nás sprevádzajú duchovným večerom horiace plamene sviečky. Alebo len tak utekáme pred nočnými strašidlami v nočnej hre.

Skautské tábory sú asi najznámejšou tvárou skautingu.
Nečudo, veď sú vyvrcholením celoročnej skautskej činnosti. Niekoľko romantických dní (i nocí) v stane, či podsade sa natrvalo vryje do pamäti mladých i dospelých účastníkov. Kto by zabudol na tie všetky dobrodružstvá, hry a zábavy, na prvé lásky alebo na nové priateľstvá, na stavanie vlastného “domčeku”, brány, či “kuchyne”, na spievanie pri západoch slnka (pri východoch sa obvykle tvrdo spí 😀 ) a na nočné stráženie vlajky pri strašidelne sa chvejúcich vetvách stromov vo vetre?!

 

  • Výlety

Neraz družinky vybehnú len tak do prírody, napríklad na opekačku, či šarkaniádu. Výlety do blízkeho okolia sú súčasťou víkendu, či voľného prázdninového dňa. Aspoň raz za mesiac však na väčšiu výpravu vyráža celý oddiel. Či už je to výstup na hrad, turistika v horách, alebo víkendovka na chate, na všetkých akciách sa nájde niečo také, čo ulahodí na duši a bude stáť za zápis v kronike, či v zápisníku.

 

  • Družinovky, oddielovky

Družiny sa raz do týždňa stretávajú v skautskej klubovni na družinovkách. Venujú sa napredovaniu, praxi, prvej pomoci, komunikácii, výtvarným aktivitám, histórii, ale to všetko formou hier, či zábavných aktivít. Oddiel sa v klubovni stretáva na tzv. oddielovkách. Program oddieloviek však využíva väčší počet účastníkov – prebiehajú tu rôzne medzidružinové súťaže, spoločné oslavy, Skautské Vianoce a mnoho iných.

 

 

  • Jamboree a návštevy do zahraničia002 (3)

Jamboree je pôvodne indiánsky názov pre veľké mierové hry. Tento názov však preslávili skauti svojimi veľkolepými medzinárodnými tábormi, na ktorých predvádzajú to najlepšie zo svojich oddielov, zborov a organizácií. Kráľom medzi týmito akciami je nepochybne svetové jamboree, kde sa každé štyri roky, vždy na inom mieste, stretnú desaťtisíce skautov všetkých krajín sveta a prežijú nezabudnuteľný program, priateľstvá a atmosféru. Určite ste počuli aj o Betlehemskom svetle, ktoré roznášajú skauti po celom svete. Aj to sa každý rok stáva dôvodom návštevy “slovenských susedov” v zahraničí.

 

  • Vodný, letecký, horolezecký skauting

Niektoré oddiely sa špecializujú na určitú konkrétnu činnosť. Na Slovensku máme napríklad niekoľko vodáckych skautských oddielov, ktorých činnosť sa zameriava najmä na splavy, vodu a aktivity s ňou súvisiace. V zahraničí nie sú výnimkou ani horolezecké alebo dokonca letecké oddiely.

 

Pridaj komentár