Čo skauting ponúka?

  • Skutočných priateľov

Sme partia mladých so spoločnými záujmami. Ceníme si skutočné priateľstvo, navzájom si pomáhame, spolupracujeme, rešpektujeme sa a uznávame jeden druhého. Vieme, že sa na seba môžeme vždy spoľahnúť. Mnohí, už teraz dospelí skauti, sú najlepšími priateľmi, ktorými sa stali v detstve.

  • Hlboké zážitky

Akcie, hry, súťaže a dobrodružstvá, ktoré si doteraz možno nezažil. Budeš sa nimi môcť pochváliť pred svojimi spolužiakmi a ešte dlho budeš hrdý, že si ich absolvoval. Jednoducho viac, ako ti ponúka bežný život po škole len s televízorom alebo nudou na ulici.

  • Možnosť vyniknúť a uznanie

V skautingu máš možnosť spoznávať samého seba, pracovať sa sebe, získať voľu prekonávať svoje slabé miesta a postarať sa o seba a svoje potreby. Skautingu ti dáva šancu prejaviť sa v čom si dobrý a zlepšovať sa s pomocou tvojich starších priateľov.

  • Slobodu

Dospelí ľudia v skautingu nie sú ani vojenskými dôstojníkmi ani učiteľmi. Sú to priatelia mladých ľudí, ktorí poznajú ich záujmy aj problémy, majú pre nich pochopenie a maximálne ich podporujú. Skauting je priestor pre tvoj slobodný rozvoj.

  • Život v prírode

„Skaut je ochrancom prírody,“ hovorí jeden z bodov skautského zákona.

 

V oddielovom programe má svoje miesto pomoc prírode
– čistenie lesov či hradov, obnovovanie studničiek, kosenie lúk, prenášanie žiab z ciest, stavanie búdok, sadenie stromov… Už malých nováčikov vedieme

k tomu, aby sa k prírode správali ohľaduplne a po ich odchode bolo na lúke čistejšie ako pred ich príchodom. Aby zachádzali bezpečne s ohňom, aby šetrili stromy, nezabíjali chrobáky..

Mladí zažívajú niečo nové, nepoznané – na čo inde nemajú možnosti, alebo o tom nepočuli.


Čo môžete zažiť

Skauting je nekonečné množstvo aktivít. Neexistujú žiadne špeciálne skautské aktivity, ktoré by museli všetci dokola povinne opakovať. Existujú skautské výchovné ciele, a tie možno dosahovať najrozmanitejšími spôsobmi a činnosťami.  Aj preto je skautský program taký bohatý.

V lete tábory, na jeseň netradičné športy, v zime sánkovačky a guľovačky, na jar vodácke splavy a medzitým výpravy do hôr, na chaty alebo len tak pod „širák“. Tak vyzerá rok nášho skautského oddielu.

  • Tábory

… keď sa rozozvučia struny gitár, zaznie zvuk fláut a harmoník a začne spievať tridsať hrdiel, nastáva pravá skautská atmosféra. Niekedy sa táborový hangár premení na westernový saloon a hudbu sprevádzajú country tance. O dobrú náladu sa stará vystúpenie skautského divadla či paródia televízneho večera…

Skautské tábory sú asi najznámejšou tvárou skautingu.
Nečudo, veď sú vyvrcholením celoročnej skautskej činnosti. Niekoľko romantických dní v prírode v stane či podsade sa natrvalo vryje do pamäti mladých i dospelých účastníkov. Kto by zabudol na priateľstvá, prvé lásky, výlety, stavanie veže, zábavu, hry, spievanie, západy Slnka (pri východoch sa obvykle tvrdo spí  😆 ) ?!

 

  • Výlety

Mladí chodia v družinách na menšie výlety do okolia. Aspoň raz za mesiac však na väčšiu výpravu do prírody vyráža celý oddiel, kde každý spoznáva všetky tváre prírody, napr. čistenie studničky, návšteva hradu, turistických chodníkov, sadenie stromčekov, pomoc ochranárom…

 

  • Družinovky, oddielovky

Družiny sa raz do týždňa stretávajú v skautskej klubovni na družinovkách. Venujú sa skautskej výchove, praxi, ekológii, hrám, športom, prvej pomoci, komunikácii, výtvarným aktivitám, kultúre… Oddiel sa v klubovni stretáva na tzv. oddielovkách. Program oddieloviek však využíva väčší počet účastníkov – prebiehajú tu rôzne medzidružinové súťaže, spoločné oslavy, informovanie o väčších akciách…

 

 

  • Jamboree a návštevy do zahraničia

Jamboree je pôvodne indiánsky názov pre veľké mierové hry. Tento názov však preslávili skauti svojimi veľkolepými medzinárodnými tábormi, na ktorých predvádzajú to najlepšie zo svojich oddielov, zborov a organizácií. Kráľom medzi týmito akciami je nepochybne svetové jamboree, kde sa každé štyri roky vždy na inom mieste stretnú desaťtisíce skautov všetkých krajín sveta a prežijú nezabudnuteľný program, priateľstvá a atmosféru. Určite ste počuli aj  o Betlehemskom svetle, ktoré roznášajú skauti po celom svete. Aj to sa každý rok stáva dôvodom návštevy „slovenských susedov“ v zahraničí.

  • Vodný, letecký, horolezecký skauting

Niektoré oddiely sa špecializujú na určitú konkrétnu činnosť. Na Slovensku máme napríklad niekoľko vodáckych skautských oddielov, ktorých činnosť sa zameriava najmä na splavy, vodu a aktivity s ňou súvisiace. V zahraničí nie sú výnimkou ani horolezecké alebo dokonca letecké oddiely.

Pridaj komentár